Pro firmy

Co jsou pracovnělékařské služby?

Pracovnělékařských služeb jsou prevencí poškození zdraví zaměstnání vlivem pracovní činnosti. Zajištění péče o zdraví při práci je povinností zaměstnavatelů, kteří musí uzavřít smlouvu se zdravotnickým zařízením o zajištění pracovnělékařských služeb, které jsou daňově nákladovatelnou položkou.

Co je obsahem pracovnělékařských služeb?           

Tento je definován legislativou a zahrnuje: pracovnělékařské prohlídky, sledování a hodnocení zdravotního stavu zaměstnanců, odbornou poradenskou a konzultační činnosti, dohled, školení zaměstnanců v oblasti první pomoci.

Jak zajistím pro své zaměstnance pracovnělékařské služby?

Je třeba uzavřít Smlouvu o poskytování pracovnělékařských služeb. Na základě této smlouvy jsou Vaši zaměstnanci vyšetřováni v našem zdravotním zařízení. Podmínkou uzavření smlouvy je mít vyhotovenou kategorizací prací.

Kategorizace prací 

Podmínkou uzavření Smlouvy o poskytování pracovnělékařských služeb je vyhotovená kategorizace prací. 

Dle vyhodnocení jednotlivých rizikových faktorů práce se řadí do kategorií I-IV:

  • kategorie I. práce, při nichž není pravděpodobný nepříznivý vliv na zdraví,
  • kategorie II. práce, při nichž lze očekávat jejich nepříznivý vliv na zdraví jen výjimečně (nejsou překračovány hygienické limity sledovaných faktorů)
  • kategorie III. – práce, při nichž jsou překračovány hygienické limity, proto je nezbytné využívat osobní ochranné pracovní prostředky a provádět ochranná opatření, práce, při nichž se vyskytují opakovaně nemoci z povolání,
  • kategorie IV – práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření.

Zařazení prací do kategorie I. se nemusí oznamovat KHS. Zařazení prací do kategorie II. se musí oznámit KHS, která posoudí správnost zařazení a bere ho na vědomí. Při zařazení prací do kategorie III. a IV. zaměstnavatel podává na návrh na zařazení k místně příslušné KHS. O zařazení rozhoduje KHS.

Kdy lze vystavit Posudek o zdravotní způsobilosti k práci?

V rámci posudkové činnosti lékařský posudek je vydáván na základě:

  • žádosti zaměstnavatele o posouzení zdravotní způsobilosti k práci/řízení
  • lékařské prohlídky
  • informací ze zdravotní dokumentace vedené o zaměstnanci u registrujícího praktického lékaře – Výpisu ze Zdravotní Dokumentace (VZD) nebo nově též Potvrzení o nezměněném zdravotním stavu.
  • event. doplňujících vyšetření

Zajištění Výpisu ze zdravotní dokumentace (VZD) 

Registrující praktický lékař je povinen poskytnout VZD (či Potvrzení o nezměněném zdravotní stavu) do 10 pracovních dnů ode dne obdržení žádosti.

Výpis ze zdravotní dokumentace lze použít nejdéle 90 dnů od jeho vystavení registrujícím praktickým lékařem.

Není povinností zaměstnance mít svého registrujícího praktického lékaře. V  této situaci smluvní lékař nahradí Výpis ze zdravotní dokumentace tzv. Čestným prohlášením.

Kdy a na jaký druh prohlídky posílat zaměstnance? 

Zaměstnavatel odesílá zaměstnance na jednotlivé druhy prohlídek (vstupní, periodická, mimořádná, periodická+mimořádná, event. následná).

Vstupní prohlídky zaměstnanců se provádí:

  • před vznikem pracovněprávního poměru
  • před převedením zaměstnance na jinou práci za odlišných podmínek
  • před změnou druhu práce

Periodické prohlídky zaměstnanců:

Zaměstnavatel si vede lhůtník dle kterého zaměstnance posílá na periodické prohlídky.

 a) v kategorii první se provádí, pokud to zaměstnavatel nebo zaměstnanec vyžadujíjednou za 6 let, nebo jednou za 4 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku,

b) v kategorii druhé se provádí, pokud to zaměstnavatel nebo zaměstnanec vyžadujíjednou za 4 roky, nebo jednou za 2 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku,

c) v kategorii kategorii druhé rizikové a kategorii třetí se provádí jednou za 2 roky,

d) v kategorii čtvrté jednou za 1 rok.

Od 1.1.2023 je periodická prohlídka v „čisté“ kategorii I a II (tzn. bez profesních rizik – dříve rizik ohrožení zdraví) na je bázi dobrovolnosti. Provádění periodických prohlídek „na bázi dobrovolnosti“ bude vhodné ošetřit firemním interním předpisem.

Pokud zaměstnanci vykonávají práci nebo činnost, jejichž součástí je profesní riziko (dříve riziko ohrožení zdraví), provede se periodická prohlídka:

a) jednou za 4 roky, nebo

b) jednou za 2 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku

Mimořádné prohlídky zaměstnanců se provádí:

  • při lékařské prohlídce byla zkrácena lhůta platnosti posudku
  • došlo ke změně (navýšení) rizikových faktorů
  • je-li nařízena orgánem veřejné ochrany zdraví
  • pokud jí nařídí zaměstnavatel či o ni požádá zaměstnanec
  • z podnětu jakéhokoliv ošetřujícího lékaře zaměstnance
  • pokud pracovní činnost byla přerušena:
  1. z důvodu nemoci po dobu delší než 8 týdnů, s výjimkou výkonu práce v kategorii I a nejde-li o práci nebo činnost, jejíž součástí je riziko ohrožení zdraví
  2. v důsledku úrazu s těžkými následky, nemoci spojené s bezvědomím nebo jiné těžké újmy na zdraví
  3. z jiných důvodů na dobu delší než 6 měsíců 

Výstupní prohlídky zaměstnanců se provádí pokud:

  1. zaměstnanec vykonával práci v kategorii IIR, III nebo IV,
  2. u zaměstnance byla v době výkonu práce u současného zaměstnavatele uznána nemoc z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání,
  3. zaměstnanec utrpěl v době výkonu práce u současného zaměstnavatele pracovní úraz a v příčinné souvislosti s ním byla uznána nejméně dvakrát dočasná pracovní neschopnost, popřípadě bylo provedeno nové bodové ohodnocení bolesti nebo ztížení společenského uplatnění,
  4. pokud tak stanoví jiný právní předpis.

Při výstupní prohlídce se nevystavuje posudek, ale potvrzení o jejím provedení. K výstupní prohlídce není nutný výpis ze zdravotní dokumentace od registrujícího praktického lékaře.

Řízení motorového vozidla jako součást výkonu práce

Zdravotní způsobilosti k řízení motorového vozidla potřebují „řidiči z povolání“,

Periodicita prohlídek „řidiče z povolání“ :

  1. do  50 let věku: každé dva roky
  2. od 50ti let věku: po dovršení 50 let věku každoročně.

Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci může nahrazovat posudek o řízení motorových vozidel za dodržení určitých legislativních (viz § 4 odst. 4 vyhlášky č. 277/2004 Sb.). Dopravně psychologické vyšetření je dnes již samostatný úkon, který nemá vliv na závěr lékařského posudku. K provedeni dopravně psychologického vyšetřeni je nezbytný již vydaný lékařský posudek, který nesmí být starší 30 dní.

Výběr z legislativních novinek platných od 1.1.2023: 

  • Režim práce se nově nazývá „režim pracovní doby
  • Zavádí se nový pojem „profesní riziko“ namísto dosavadního „rizika ohrožení zdraví“.
  • Ruší se tato profesní rizika: práce ve školách a školských zařízeních, činnosti epidemiologicky závažné, řidič referent, hlasová zátěž. Z mého pohledu je problematické vypuštění „řidičů referentů“.  Zaměstnanec, jehož obvyklou součástí práce je řízení motorového vozidla, by zdravotní způsobilost mít měl. 
  • Periodické prohlídky v „čisté“ kategorii první a druhé na bázi dobrovolnosti (tzn. bez profesních rizik – dříve rizik ohrožení zdraví) jsou nově na bázi dobrovolnosti. Toto je nejvýznamnější změna novely vyhlášky č. 79/2013 platné od 1.ledna 2023. Provádění periodických prohlídek „na bázi dobrovolnosti“ je vhodné ošetřit firemním interním předpisem. 
  • Do nemocí vylučujících zdravotní způsobilost k práci u rizikového faktoru „celková fyzická zátěž“ byla doplněna morbidní obezita s indexem tělesné hmotnosti – BMI nad 40.
  • Do nemocí omezujících zdravotní způsobilost k noční práci byl doplněn diabetes mellitus, nemoci trávícího traktu či zvýšené riziko rakoviny prsu apod. Proti tomuto se marně stavěla České lékařská komory neb většina doplněných stavů nemá souvislost s prací v noční době… 
  • Nově se má provádět dohled na pracovišti nejméně jednou za tři roky:

a) jde-li o práce zařazené do kategorie druhé rizikové, třetí a čtvrté (riziková práce) anebo jde-li o  profesní riziko, 

b) jde-li o práce zařazené do kategorii první a druhé (neriziková práce), pokud tak zaměstnavatel stanoví nebo si dohled vyžádá poskytovatel pracovnělékařských služeb.

  • Po mateřské či rodičovské dovolené se nechodí na mimořádnou prohlídku

Máte-li zájem o zajištění pracovnělékařských služeb, prosím, použijte níže uvedený kontaktní formulář: