POSUZOVÁNÍ ZDRAVOTNÍ ZPŮSOBILOSTI K ŘÍZENÍ MOTOROVÝCH VOZIDEL (NEJEN) U SENIORŮ – PODSTATNÁ ZMĚNA!
Pro účely posudkové činnosti zákon rozlišuje dvě skupiny, dle kterých se posuzuje:
Skupina 1: AM, A1, A2, A, B1, B a B + E.
Skupina 2: C1, C1 + E, C, C + E, D1, D1 + E, D, D + E a T.
Při posuzování zdravotní způsobilosti mezi skupinou 1 a skupinou 2 je zásadní rozdíl. Skupina 2 klade na řidiče zásadně větší nároky, jsou tedy přísnější kritéria k vystavení řidičského oprávnění.
Poslední aktualizace vyhlášky (platná od 1.1.2025) o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel zavedla další zpřísnění podmínek k vystavení kladného posudku. Prakticky všichni pacienti, kteří mají kardiologický problém musí mít odborné vyšetření s vyjádřením ke způsobilosti k řízení skupiny 1 či 2, s výjimkou dobře kompenzované hypertenze!! Pokud lékařská zpráva od odborného lékaře nebude obsahovat jasné vyjádření k řízení motorových vozidel, tak registrující praktický lékař nemůže vystavit posudek…. Dostupnost odborných vyšetření je v našem regionu značně limitována, proto je nutné, abyste si zajistili odborné vyšetření v dostatečném (i několikaměsíčním) předstihu před vypršením platné způsobilosti k řízení motorových vozidel.
Jaké dokumenty a jaká vyšetření jsou nutná?
Posudek k řízení motorových vozidel se vydává na základě zhodnocení:
- Prohlášení řidiče– formulář dostanete v ordinaci nebo je ke stažení na našich webových stránkách.
- Lékařské prohlídky se zaměřením na stavy, které řízení motorových vozidel vylučují nebo podmiňují.
- Výsledků odborných vyšetření– vždy u pacientů, kteří jsou v soustavné péči odborného lékaře nebo psychologa pro onemocnění, které vylučuje nebo podmiňuje zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel (např. kardiologické nemoci s výjimkou dobře kompenzované hypertenze, psychiatrická onemocnění, závislosti, epilepsie, poruchy vědomí, cukrovka zejm. léčená inzulinem, těžké poruchy zraku a sluchu, apod.). Doporučujeme k vyšetření přinést aktuální nálezy odborných lékařů.
K vyšetření a vystavení posudku se dostavte s:
a) platným občanským a řidičským průkazem
b) brýlemi, pokud je užíváte k řízení
c) vyplněným Prohlášením řidiče
d) aktuálními nálezy odborných lékařů, které obsahují vyjádření k řízení skupiny 1 či 2
Kdo musí podstupovat pravidelné prohlídky?
Pravidelným lékařským prohlídkám je povinen se podrobovat:
- držitel řidičského oprávnění skupiny 1 (AM, A1, A2, A, B1, B a B+E), je povinen se podrobit pravidelné lékařské prohlídce nejdříve šest měsíců před dovršením 65 a 68 let věku a nejpozději v den dovršení stanoveného věku, po dovršení 68 let věku pak každé dva roky.
- držitel řidičského oprávnění pro skupinu 2 (C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D nebo D+E) před zahájením výkonu činnosti, dále pak do dovršení 50 let věku každé dva roky a po dovršení 50 let věku každoročně.
Je rozumné řídit bez platné posudku o způsobilosti k řízení motorových vozidel?
Řidič neprofesionál, vlastník řidičského průkazu skupiny B, kterému je 65let a více, je povinen mít při řízení motorového vozidla při sobě doklad o zdravotní způsobilosti. Jeho předložení může požadovat příslušník Policie ČR (nikoli městský policista či jiné orgány).
Pokud řidič neprofesionál starší 65 ti let nemá prohlídku a způsobí při řízení vozidla někomu škodu, uhradí sice pojišťovna z titulu zákonného pojištění řidiče způsobenou škodu, současně však uplatní vůči řidiči tzv. právo regresu, tj. žádá na něm uhrazení částky, kterou za viníka nehody poškozenému vyplatila.
Kdo vyšetření hradí?
Vyšetření není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění (tedy zdravotními pojišťovnami), úhradu provádí žadatel-řidič dle aktuálního ceníku, který je Vám k dispozici na našich webových stránkách a v čekárně ordinace.